Six Sigma Zöld Öves képzés - Online élőben is elérhető!
- Rövid leírás
- Miben más a Mi tanfolyamunk?
- Vélemények
- Tematika, oktatók
- Jelentkezés
- Kapcsolódó képzések
Röviden a „Six sigma”-ról:
A hat szigma-módszer olyan, az információelmélet és statisztika szemléletére alapozó (adatfeldolgozás-központú) vállalatirányítási módszer, amely hat nagyobb lépésre (meghatározás, mérés, elemzés, fejlesztés, ellenőrzés és vizsgálat) tagolja a vállalati folyamatok javítására és fejlesztésére szolgáló eljárások összességét. A módszer nemcsak a vállalat működésének feltérképezéséhez kíván támpontokat adni, hanem, lévén egy strukturált, tényekre alapozott minőségjavító program, annak javításához is. A hat szigma-módszer a cég teljesítményét, a folyamatok eredményességét mérhető adatokon alapuló elemzéssel fokozza, javítja, amelynek nagyságrendje egyszerűbben fogalmazva az egymillió művelet/darabra eső hibák száma. A 6 Sigma fejlesztések célja a 3, 4, vagy még annál is kevesebb hiba egymillióból. A minőségfejlesztő, eredményes megoldáshoz pontos, hasznos, és nem költséges adatok gyűjtésére és elemzésére van szükség, és a meglévő vállalati információs rendszert például statisztikai elemző rendszerrel kell összekapcsolni. A cél a cég költségeinek és veszteségeinek csökkentése, pénzben mérhető eredmény realizálása, az ügyfél elégedettségének elérése.
A hat szigma-módszert nemcsak a gyártóiparban, hanem a szolgáltatásban és tranzakciós (pl. banki, számítástechnikai) környezetekben is használják, de kisebb folyamatok – például: fejlesztés, szolgáltatás, adminisztráció stb. vagy gépek, egységek stb. – működésének javítására is használható. A dokumentált minőségirányítási rendszerek mellett a hat szigma projektek teszik a vállalatok működését igazán hatékonnyá, ami annak köszönhető, hogy a matematikai-statisztikai módszereket igen intenzíven alkalmazzák.
A módszer alkalmazása úgy történik, hogy az abban jártas, főleg műszaki, pénzügyi hátterű személyek rendszeresen ellenőrzik a vállalati folyamatokat, és egyfajta edzőként továbbképzik az egyes vállalati területek hat szigmás feladatokra is kijelölt vezetőit. A hat szigmás tudás jelölésére a dzsúdóból átvett fokozatokat használják, így vannak zöld öves, fekete öves és mester kategóriás hat szigmás tanácsadók, vezetők.
Kinek ajánljuk?
Ezt a képzést fekete öves előadó vezeti annak érdekében, hogy a végzős, zöld öves képzettségű munkatársak aktív tevékenységével a cég adatelemzéseken alapuló folyamatos fejlesztésekkel a piaci versenynek megfeleljen. Elengedhetetlenül szükséges a jelen gazdasági helyzetben a vállalat még hatékonyabb működése érdekében a középvezetők és műszakvezetők továbbképzése. Ezen célokhoz szorosan kapcsolódik a 6 sigma fejlesztési módszer megismerése, amely átfogó módon képes a szervezet minden egyes folyamatát hatékonyabbá tenni.
Mit kap a hallgató, aki elvégzi a képzést?
A képzés sikeres elvégzéséről tanúsítványt állítunk ki. A Zöld Öves fokozat tulajdonlására való jogosultság feltétele kettős:
- eredményes írásbeli vizsga a megtanult módszerekből,
- a kiválasztott témára megfelelő színvonalon elvégzett és igazoltan eredményes 6 szigma projekt bemutatása.
A Zöld öves fokozat tanúsítja, hogy jogosultja alkalmas az általa javasolt és vezetője által jóváhagyott témában, a six szigma alapvető módszereinek alkalmazásával, adott projekt igazolt eredményt hozó elvégzésére.
Kapcsolódó képzések
Miben más a Mi tanfolyamunk?
Órára lebontva az egyik legolcsóbb:
Ha a vizsgaprezentációs nap - ahol a végzősök a saját zöld öves projektjüket mutatják be és védik meg a vizsgabizottságunk előtt - óráit a kurzus óráihoz adjuk, közel 70 óra jön ki, melyet a kedvezményes (időben leadott jelentkezés esetén adott) tanfolyamdíjjal elosztva, óránként 3350.-Ft–ot kapunk. Ez összehasonlítva a konkurencia díjaival lényegesen alacsonyabb.
A legtöbb referencia:
Referenciáink egyöntetűen igazolják, hogy jó úton haladunk. A nálunk végzett hallgatók véleményei alátámasztják metódusunk sikerét.
A gyakorlatokon van a hangsúly:
A résztvevők a tanult elméletet az oktatók segítségével, statisztikai számításokat segítő szoftver használatának alapszintű elsajátításával, egy saját projekt összeállításával, rögtön a gyakorlatba ültetik át.
Azonnal "pénzre váltható" végeredmény = megtérülő képzés
Az elkészített projektek alkalmasak arra, hogy a cégnél történő bevezetésük forintban kifejezhető eredményeket hozzanak.
Rólunk mondták:
"Jó körülmények között, profi szervezés mellett zajlott az oktatás, amiben pozitívan csalódtam." Virányi András (BPW Hungária Kft.)
"Nagyon érdekes és színvonalas képzés, amelyben a „szokásos” elméleti blokkokon túl, viszonylag nagy számú és nagyon komoly gyakorlati részek segítik a Six Sigma – mint költségcsökkentő módszertan és filozófia – szellemiségének megismerését és elsajátítását. Ajánlanám mindazoknak, akik az alapos elméleti tudáson túl, értékes gyakorlati tudás megszerzésére is törekednek." Deák István (Bridgestone Tatabánya Termelő Kft.)
"Ajánlom ezt a képzést, minden olyan IT vezetőnek, szakembernek, akik szeretnék egy kicsit más szemmel átnézni és javítani az általuk nyújtott IT szolgáltatások mögött "működő" folyamatokat." Rapali Zsolt (Verizon Hungary Kft.)
"Nagyon hasznos volt a képzés, és már tudjuk alkalmazni a tanultakat a cég javára." Andrusik Gábor (Verizon Hungary Kft.)
"Ezen a tanfolyamon hatékonyan sikerült elsajátítanom azokat az ismereteket melyek szükségesek ahhoz, hogy 6 sigma projektekben zöld övesként eredményesen tudjak dolgozni." Harsányi Ildikó
"A Six Sigma tanfolyam a szakmai életben jól alkalmazhatóan ötvözte az elméleti és a gyakorlati ismereteket." 2012. októberi résztvevő
"Kiválóan felkészült oktatókkal, magas szintű tananyagokkal, jó hangulatban telt a 6 nap. A sok releváns példa nagyban segítette a megértést." Paveltzer Gergely (MOL Nyrt.)
"Mindenképpen ajánlom minden, folyamatokkal foglalkozó szakembernek." Kardos Klaudia (Magyar Posta Zrt.)
"Magas színvonalú képzési anyag és oktatók. A képzés során minden eszközt megkaptam, amit a munkám során alkalmazhatok." Fehér Zoltán (Cognizant Technology Solutions Kft.)
Még több referenciáért kattintson IDE.
Elégedett Six Sigma Green Belt résztvevőink többek között a következő cégektől jöttek:
Besser Hungária Kft. - BPW-Hungária Kft. - Bridgestone Tatabánya Termelő Kft. - Bureau Veritas Magyország Kft. - Cali-Products Kft - DBW Hungary Kft. - DigiSolar Kft. - Happy Blue Dog Kft. - Icon Plc. - Imerys Tűzállóanyaggyártó Kft. - Innovation Factory Kft. - IT Services Hungary Kft. - KKSz Kft. - Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. - KÜRT Zrt. - MÁV-Start Zrt. - MOL Nyrt. - Nidec Sole Motor Kft. - Qualysoft Informatikai Zrt. - REXEL Kft. - Robert Bosch Gmbh - Serioplast Hungary Kft. - Smk Hungary Kft - Spring 17. Bt. - Unisys Magyarország Kft. - UTC Fire & Security Hungary Kft. - Veizon Magyarország Kft. - Vodafone Shared Services Budapest…
Tematika:
A Zöld öves képzési program két részből, tantermi foglalkozásokból, valamint a tantermi foglalkozás keretében megkezdett, és a tantermi foglalkozások között és után elvégzendő munkahelyi munkával folytatott projektmunkából áll.
A tantermi foglalkozások időtartama 6 oktatási nap, 3*2 napos ütemezéssel, szervezéstől függően 1,5–2 hónap átfutási idő alatt. A projektmunka kezdete a program első napja, átfutási ideje megfelelően lehatárolt téma esetén 2,5-3 hónap. A képzés 7. napja vizsganap.
A tantermi foglalkozás során a résztvevők megismerik a six szigma munkavégzés szakaszait, és az egyes szakaszokban alkalmazandó alapvető módszereket
- a problématérkép összeállítására,
- az okkeresés és igazolás feladatára,
- a fejlesztési javaslatok kialakítására,
- a folyamatok újraszabályozására,
- és a mindezekkel összefüggő mérési, adatkezelési, statisztikai elemzési feladatok elvégzésére.
A tantermi foglalkozások felépítése a következő:
- előadás jellegű rész az elvégzendő feladatokról és módszerekről
- egyéni, vagy egy munkahelyről jövők esetén kiscsoportos feladatmegoldás
- az egyéni, vagy kiscsoportos eredménytermék ismertetése, teljes csoportban történő megbeszélése, értékelése, konklúziók
- az elvégzett munka folyatására vonatkozó tréneri javaslat
- a feladathoz kapcsolódó további módszerek, és azok alkalmazási példái
Projektmunka:
A képzés során valamennyi részvevő a program első napján kiválasztott, saját munkahelyi témára alkalmazza a hat szigma módszer egyes lépéseit, mely lépéseket megkezd a tantermi foglalkozás keretében, és folytat a tantermi foglalkozások közötti időszakban, illetve befejez az utolsó tantermi foglalkozást követően munkahelyi munkával. A kidolgozandó projekt a kiválasztott folyamat aktuális minőségi fejlesztésére irányul, a tanult módszerek csoportmunkában, a csoport vezetésével történő alkalmazásával.
A projekt metodikai szakaszai:
- Feladat megfogalmazás - Define
- Mérések elvégzése – Measure
- Adatkezelés, elemző munka – Analyse
- Folyamatjavítás – Improve
- Üzemszerű működésre átadás – Control
A projekt metodikai helyességét a trénerek konzultatív segítsége, hasznosságát a megfelelő téma kiválasztása biztosítja.
A téma kiválasztásának szempontjai:
- olyan feladatok, melyek megoldása deklarált vevőigény
- a cég fejlesztési tervének része
- munkafolyamatáról rendelkezésre állnak mérési adatok
- a projekttéma lehatárolható oly módon, hogy 2,5–3 hónap alatt eredménnyel befejezhető legyen
A témaválasztás megkönnyítése, és az érdemi feladatmegoldás mielőbbi megkezdése érdekében kérjük, hogy a képzésben résztvevők hozzanak legalább 2 témajavaslatot az első képzési napra.
A 2 napos tantermi foglalkozások legalább 2–3 hét időközzel követik egymást, elegendő időt hagyva ezzel a munkahelyi munka elvégezéséhez. Felhívjuk a képzésben résztvevők, illetve a beiskolázó munkáltatók figyelmét, hogy a munkahelyi feladatvégzéshez szükséges idő biztosítottsága jelentős mértékben befolyásolja a képzés eredményességét.
A munkahelyi munka összetevői:
- a tantermi feladat folytatása, kiegészítése, befejezése, szükség esetén munkatársak bevonásával, dokumentálása prezentációra alkalmas formában
- a következő tantermi foglalkozáshoz előkészítő munka (pl. adatgyűjtés, mérés, adatelemzés, kísérlet lefolytatása, stb.)
Képzési blokkok:
0. blokk: Bevezetés
- A Six Sigma képzési program tematikájának ismertetése, a képzési blokkok áttekintése
- Projekttéma kiválasztása, meghatározása
- Minőségirányítás 8 alapelve
- Six Sigma alkalmazási területei
- Kiegészítő ismeretek a szabályozókártyákhoz
1. blokk: Témakiválasztás, probléma meghatározás (Define)
A tantermi foglalkozások során alkalmazott módszerek és feladatok:
- Témaválasztás szempontjai, azok alkalmazása
- Folyamatábra és folyamattérkép készítése (Process mapping)
- Problématérkép készítése (Kawakita - Jiro térkép)
- Probléma kiválasztása (Pareto-elv alkalmazása)
- Gyökérok keresés, hipotézisállítás (Ishikawa-diagram készítése)
- Adatfajták (Continuous, Attributes)
- Az adott folyamat szabályozott és mért jellemzőinek elsődleges elemzése
- Folyamatjavítás eredményeinek megbecslése
- Projektjavaslat összeállítása
2. blokk: Folyamatjellemzők mérése (Measure)
A tantermi foglalkozások során alkalmazott módszerek és feladatok:
- Feladatjegyzék és ütemterv összeállítása mérésre, kiértékelésre, hipotézisigazolásra, erőforrásigény meghatározásra
- Alapsokaság és rétegek meghatározása
- Mérési helyek kijelölése
- Mintanagyság és mintavételi mód meghatározása
- Mért jellemzők és mérési módok meghatározása
- Adatrendezés, alapvető statisztikai módszerek (Basic Statistics)
- Mérési terv készítése (Measure Plan)
További módszerek áttekintése:
- Mintavételi hibák és azok kezelése
- Mérési hibák és azok kezelése
Munkahelyi feladatok:
- A témakiválasztás, probléma-meghatározás feladatainak befejezése, szükség esetén munkatársak bevonásával, a 3. blokkban történő ismertetéshez prezentációs anyag készítése
- Feladatjegyzék és ütemterv befejezése, mérési terv készítése, mérések és az elsődleges adatrendezések elvégzése
3. blokk: Folyamat elemzése (Analyze)
Az 1. és 2. blokk eredményeinek egyénenkénti, vagy kiscsoportonkénti bemutatása, megbeszélése, a szükséges kiegészítések meghatározása, tréneri javaslatok tétele.
A tantermi foglalkozások során alkalmazott módszerek és feladatok:
- A statisztikai folyamatszabályozás elve, eszközei, alkalmazása (SPC - Statistical Process Control)
- A folyamatszabályozó kártyák fajtái, szerkezete, alkalmazásuk
- Változó adatok szabályozókártyái (Continuous SPC), példák átlag, vagy medián és szóródás, vagy terjedelem kártyákra
- Attributív adatok szabályozókártyái (Attributes SPC), példák „p”, vagy „np” és „c”, vagy „u” kártyákra
- Adatsorok elemzése, folyamatképesség megállapítása (Process Capability)
- Adateloszlások elemzése, szabályozottság vizsgálata (Analysis Distributions)
- Hipotézisvizsgálat (Hypothesis Testing)
- Egyéni, vagy kiscsoportos feladatvégzés - a saját gyökérok-hipotézisek helyességének vizsgálata
További módszerek áttekintése:
- Illeszkedés-vizsgálatok
Elemzési fázis:
- Statisztikai alapok
- Valószínűségszámítás fő területei
- Normális eloszlás tulajdonságai
- Statisztikai feldolgozás menete
- Becslés, Konfidencia intervallum, Hipotézisvizsgálat
- Minitab program szerkezete, felépítése, grafikus ábrázolási lehetőségek, alapvető statisztikai próbák, adatok elemzése a programban
- Minitab program kezelése
- Gyakorlati példák megoldása: Minőségügyi statisztikai módszerek alkalmazása, adatok vizsgálata, hipotézisvizsgálatok, elemzések végzése, eredmények értelmezése, grafikus ábrák készítése
4. blokk: Folyamatjavítás (Improve)
A tantermi foglalkozások során alkalmazott módszerek, feladatok:
- A folyamatjavítás feladatai
- Feladatjegyzés és ütemterv, erőforrásigény kiterjesztése a folyamatjavítás feladataival
- A folyamatjavítás egyéni és csoportos módszerei (csoportos alkotási technikák, tesztek, javaslatrendező technikák, zsűri módszerek)
- Megoldási hipotézisállítás
- Kísérlettervezés (DOE – Design of Experiments)
- Hipotézisigazolás
- Folyamatképességi mutatók meghatározása („cp” és „cpk”)
További módszerek áttekintése:
- Termékjellemző – ügyfél-elégedettség összefüggés (Kano-modell)
- A vevő hangja (VOC – Voice of Customer)
- Értékáram-vizsgálat (Value Stream Mapping)
Munkahelyi feladatok:
- Gyökérok feltárás befejezése
- Feladatjegyzék, ütemterv és erőforrásigény kiegészítése a folyamatjavítás feladataival
- Folyamatjavítás megoldási lehetőségeinek feltárása
- Kísérlettervezés
- Mérési terv összeállítása
5. blokk: Megoldások bevezetése és a folyamat aszerinti működtetése (Implementation and Control)
Az 3. és 4. blokk eredményeinek egyénenkénti, vagy kiscsoportonkénti bemutatása, megbeszélése, a szükséges kiegészítések meghatározása, tréneri javaslatok tétele.
A tantermi foglalkozások során alkalmazott módszerek és feladatok:
- Folyamatfelügyeleti mérési és tényeken alapuló vezetési rendszer kialakítása és bevezetése
- A folyamat újraszabályozása, a betanítási és tudásfenntartási rend kialakítása, az aktuális érintettek betanítása
- Példaszerű bevezetési terv a vélelmezhető megoldási javaslatokra
- Az első felülvizsgálat megtervezése
- Feladatjegyzék, ütemterv, erőforrásterv kiegészítése, teljes körű projektterv összeállítása
További módszerek áttekintése:
- A fekete öves tanfolyam programjának áttekintése.
Munkahelyi feladatok:
- A kísérlettervezés lefolytatása, megoldási hipotézisek igazolása
- A 6 szigma folyamatjavító projekt egészére vonatkozó projektterv összeállítása
- Prezentációs anyag készítése az 1-5. blokk szerinti elvégzett feladatokról
- Az első felülvizsgálati terv összeállítása
Vizsga
- Írásbeli vizsga a megtanult módszerekből
- Vizsgaprezentáció: a kiválasztott témára megfelelő színvonalon elvégzett és igazoltan eredményes 6 szigma projekt bemutatása
Előadók:
Baross Szabolcs - okleveles gépészmérnök, szakterületei: üzletági elemzések, üzleti stratégiák, akciótervek készítése, projekttervezés és -irányítás, folyamattérképezés, racionalizálás, minőségfejlesztő módszerek alkalmazása
E. János - minőségszabályozási szakmérnök
A képzés az Euzert Kft. és a J&B Consulting közös szervezésében indul.
A képzés helye:
cím: 1071 Budapest, Peterdy utca 36. - Vidéki képzések estetén: Helyi konferenciatermek
Jelentkezés
Képzéseink 3-6 havonta ismétlődnek. Amennyiben nem talál Önnek megfelelő időpontot, kérjük érdeklődjön ügyfélszolgálatunkon!
Tanfolyam jelentkezés lemondásának következményei
A képzés lemondását a tanfolyam megkezdése előtti 5. munkanapig tudjuk elfogadni.
Amennyiben 5. és 2. munkanap között mondja le, a képzési díj 50%-át köteles befizetni.
A 2. munkanapon belül történő lemondás esetén a teljes tanfolyam díj az Euzert Kft.-t illeti meg,
de Ön illetve kollégája egy későbbi időponton a tanfolyamot még elvégezheti.
A tanfolyam kezdete után történő lemondás esetén csak rendkívüli esetben (betegség...)
tudunk új időpontot felajánlani.
Bővebben a részvételi feltételekről, kérjük kattintson ide.